ONSEN
Blahodárné japonské termální prameny!
JAK SE CHOVAT V ONSENU?
Japonci se zde chodí nejen zrelaxovat a ozdravit, ale také setkávat se s lidmi, a to dokonce v úplné nahotě. Nemusíte se však ničeho obávat. Onseny jsou vždy rozdělené pro muže a ženy zvlášť, byť jsou často situovány hned naproti sobě. Stydět se tedy vůbec nemusíte. Zda zvažujete, že půjdete raději v plavkách, tak pamatujte, že plavky jsou v onsenech přísně zakázány kvůli možnosti znečištění vody. Nechejte si je tedy raději doma, nebo až k moři.
Na většině míst je taktéž zakázano mít viditelné tetování na těle, často se tak děje i v klasických bazénech, kam mají přístup i děti. Je to proto, protože tetování je v Japonsku stále vnímáno jako součást kriminální činnosti společná s mafií, jejichž členové se nechávají tetovat, aby dali najevo svou příslušnost ke svému gangu asi jako jinde na světě. Jestli tedy vlastníte tetování a přejete si navštívit onsen, dopředu se informujte, zda Vám obsluha vůbec umožní vstup. Je však možné si tetování nechat skrýt pod speciálními náplastmi, abyste nepohoršili ostatní.
JAK POSTUPOVAT V ONSENU KROK ZA KROKEM
1) Nejprve si u obsluhy vyžádáte ručník a případně i kimono na převlečení se po koupeli. Pokud jste ubytování v ryokanu, pak tyto věci naleznete často již na svém pokoji ve skříni a je potřeba si je tedy vzít s sebou.
2) Při příchodu do šatny se zujete, svkléknete úplně do naha a oblečení si odložíte do připravených košíků, nebo uzamykatelné skříňky. Dlouhé vlasy si sepnete do culíku nebo drdolu tak, aby se nemohly uvolnit do vody.
3) Nyní se vydáte přímo k onsenu, avšak ještě do něj nevstupujte! Vedle se totiž nachází již nachystané nízké sprchy, ke kterým se v klidu posadíte a řádně se umyjete již připraveným tekutým mýdlem, šamponem, a případně kondicionérem. Do onsenu se vstupuje až když jste zcela čistí a umytí.
4) Hurá do onsenu! Voda bývá opravdu hodně horká, tak vstupujte velmi pomalu a zvykejte si na teplotu postupně. Onseny mohou být poměrně hluboké a malinké, nebo velmi široké a poměrně mělké. Ponoříte si celé tělo do vody a hlavu si opřete o kamenný rám, na který proto při vstupu nikdy nesedejte!
5) Pokud jste v minerálním onsenu, tak si dejte pozor na časovou délku strávenou uvnitř. Výpary, teplota a minerály Vám totiž mohou rychle stoupnout do hlavy a po delším setrvání ve vodě, než je doporučených 10-15 min, se můžete cítit omámení, vyvolat si bolest hlavy nebo palpitaci srdce. Je potřeba si na minerální onsen zvykat asi jako na saunování. Delší pobyt si tedy budete muset natrénovat.
6) Až skončíte s koupáním, nejděte se osprchovat, ale nechejte si blahodárné účinky minerální vody přímo na sobě. Pokud jste navštívili neminerální onsen, i tak se již nemusíte znovu sprchovat.
7) Při odchodu si vezměte svůj ručník, osušte se v místnoti s umyvadly a zde si můžete vyfoukat i vlasy. Následně se vrátíte zpět do šatny, kde se zase obléknete, a nebo skočíte rovnou do přiloženého domácího kimona.
8) Je běžné, že na Vás během koupání může někdo z místních promluvit a začít konverzovat, je to naprosto normální, a to i když jste úplně nazí. Onseny jsou v Japonsku vnímány jako jeden ze středů společenského setkávání. Fakt, že jste přitom všichni úplně nazí je jen úsměvným bonusem a zdoláváním všech předsudků mezi lidmi.