JAK A KDE ZAČÍT?
Shrnuli jsme pro Vás to nejdůležitější pro cestu do Japonska na vlastní pěst!











1) URČETE SI DOBU POBYTU A DESTINACE
Dobře se rozmyslete, co chcete v Japonsku vidět, která místa navštívit a na jak dlouho. Od toho se odvíjí délka pobytu a ty největší finance. Od lidí, kteří v Japonsku byli jen na týden určitě uslyšíte, že je to málo, pokud Vám tedy nestačí návštěva 1-2 měst. Japonsko je velmi daleko a z Evropy poletíte min. 13 h s většinou alespoň 1 přestupem. Počítejte také s tím, že máte být vždy min. 3 h dopředu před odletem na každém z letišť. Časový posun z ČR +7 h Vám na cestě dá dost zabrat, první 2-3 noci nebudete pořádně spát a můžete být unavení přes den v Japonsku. Pokud však budete dostatečně "excited" nic Vás nezastaví!
2) VYBERTE SI SEZÓNU
Jako nejlepší sezóna k návštěvě Japonska se obecně uvádí buď jaro, kdy kvetou nádherné sakury a všichni Japonci s úžasem fotí první květy, které zavinou Japonsko do romantického snění, a nebo podzim, kdy se konají různé festivaly a široká paleta podzimních barev okouzlí všechny smysly. Léto se údajně příliš nedoporučuje kvůli výskytu tajfunů a silných dešťů, avšak určitě doporučujeme sledovat počasí a i přesto si nenechat ujít např. koupání na ostrovech Okinawa, kam si rádi chodí odpočinout sami Japonci. Zima je krásná obzvlášť v horských údolích, např. v malebné historické vesnici Shirakawa-go. Vhodná je také pro milovníky zimních sportů např. v tamních horách Nagano ve ski areálu Shiga Kogen. Nedaleko lze ´pozorovat i úchvatné sněžné opice a dokonce se s nimi i vykoupat v onsenu.
3) NAPLÁNUJTE SI ITINERÁŘ NEJDŘÍV ZBĚŽNĚ A AŽ POTÉ DŮKLADNĚ
Začněte nejlépe velkým městem nedaleko letiště (odkud jste přiletěli), ze kterého se pak dostanete na více míst na několik dní, ať nemusíte hned zítra měnit hotel. Např. Osaka, Tokio nebo Kanazawa. Dobře se podívejte, kolik času Vás bude stát cesta na daná místa z hotelu, z hotelů na další hotely (dejte pozor, kdy mají hotely check-in!!! ), a takto plánujte den po dni... Je to náročnější, ale to nejhorší budete mít za sebou. Při aktivnějším cestování je to, co 1 -2 dny, to jedno vzdálenější místo, podle toho, co vše
chcete stihnout v dané destinaci vidět. Můžete se inspirovat přímo z našeho itineráře, nebo u cestovek na ta nejlepší turistická místa a jak je
efektivně propojit. Poslední autobus/vlak jsme kolikrát řešili až na místě, tak se nestresujte, ale je vždy lepší, když si spoje zjistíte předem. Dejte si pozor např. na spoje do odlehlých míst nebo vesnic typu Shirakawa-go: Odtud jezdí zpět autobusy jen do pozdního odpoledne, jinak už se zpátky nedostanete a budete muset přespat v jedné z chat, zavolat si taxi, nebo si rovnou zakupte jízdenku na 2 dny a předem rezervujte ubytování.
4) ZAREZERVUJTE LETENKY - VČAS
Teď už víte, co, kde a kdy chcete vidět, a jak dlouho Vám pobyt potrvá - je čas kouknout na letenky. Letenky jsou obecně extrémně cenově variabilní každý den, pokud je nerezervujete s velkým časovým předstihem, a to cca 1/2 až 1 rok dopředu. Na 1 osobu se ty nejlevnější s velkým časovým předstihem pohybují i od 19 tis. Kč, 24 tis. Kč je cca průměr, a +++/- 29 tis. Kč na last minute v oblíbených sezónách (např. jaro). Cena také záleží na tom, s jakou společností poletíte, kolik zavazadel si smíte vzít s sebou, a kolik přestupů let obnáší. Minimálně 1 přestupu se nevyhnete, např. v Taiwanu nebo Číně, ale je to i výhoda - můžete tak navštívit i jinou zemi. Pokud tedy chcete ušetřit, je potřeba letenky hlídat a případně neváhat. Letenky totiž často bývají jako úplně ta nejdražší položka. Nezapomeňte se také podívat na odjezdy dálkového autobusu nebo vlaku, který Vás dopraví na letiště tak, abyste měli vždy bezpečnou časovou rezervu, která představuje být alespoň 3h předem na letišti.5) JAPAN RAIL PASS - ANEB VLAKEM PO CELÉM JAPONSKU S 1 CESTOVNÍM DOKLADEM
Pro cestování primárně vlaky (nejlepší/nejrychlejší způsob) budete potřebovat JR Pass, a to nejlépe s platností pro celé Japonsko. Pokud tedy víte, že toho chcete projet víc, než pár regionů. S JR Passem už totiž nemusíte kupovat jízdenky na šinkanseny a JR linky, a ani kupovat rezervace - ty jsou v ceně JR Passu. Je nutné jen provést rezervaci, pokud ji vyžadujete. JR Pass má obecně řadu výhod a slev, např. pro některé linkové autobusy nebo umožňuje slevu na jízdu v nejrychlejším šinkansenu v Japonsku "Nozomi". Zvažte, jestli se Vám JR Pass cenově vyplatí a zda pro Vás není výhodnější koupit si jednotlivé jízdenky, zvlášť pokud nehodláte cestovat daleko a často. K tomu slouží mapa JR Fare Calculator, kde si můžete spočítat, jak moc s JR Passem ušetříte/neušetříte. Další důležité informace naleznete zde.
6) LÍTAČKA DO METRA I NA NÁKUPY ANEB "WELCOME SUICA"!
Tato šikovná kartička pro turisty nesmí chybět žádnému cestovateli po Japonsku. Nejen, že budete moci jezdit v metru, autobusech a tramvajích bez hledání drobných, ale umožňuje Vám i zaplatit nákup v různých obchodech a automatech na pití nebo jídlo. Funguje tak skvělě jako náhrada za hotovost. Stačí si o ni požádat přímo na letišti při vyzvednutí JR Passu a obsluha Vám ji nabije na požadovanou částku s vratnou zálohou. Na nádraží si ji také můžete kdykoli znovu nabít vložením hotovosti do automatu jim určených. Vkládat lze však pouze japonské jeny a nelze nabíjet online přes e-bankovnictví - výjimkou je jen Apple peněženka. I proto je potřeba mít stále u sebe hotovost. V den odletu ji zase vrátíte zpátky na nádraží a obsluha Vám vrátí zůstatek. Více zde.
7) KAPESNÍ "POCKET" WIFI
V Japonsku se budete opravdu hodně ztrácet, a to nejen první dny, ale obecně vždy, když budete chtít někam vyrazit - pokud tedy neovládáte japonštinu slovem i písmem. Často budete hledat trasy, spoje nebo informace na internetu za pochodu a bez neomezených dat se tak zkrátka neobejdete. Výbornou a spolehlivou volbou je proto kapesní wifi, kterou si předobjednáte na internetu z domova, uvedete na kolik dní si zařízení vypůjčíte a datum vyzvednutí na letišti. Určitě se podívejte na srovnání různých poskytovatelů na internetu v Japonsku, ať máte služby a data na míru. My jsme zvolili řadu Premium od Japan Wireless a byli jsme naprosto spokojeni se špičkovým připojením, výdrží baterie i powerbankou, která byla samozřejmostí. Ceny se pohybují různě v závislosti na sezóně a je možné si ji pronajmout na přesný počet Vámi vybraných dní. Po vyzvednutí na letišti si wifi jednoduše nastavíte podle přiložených pokynů a můžete směle cestovat bez omezení! V den odletu zařízení jen zabalíte do přiložené zpětné obálky a vhodíte ji do nejbližší poštovní schránky. Srovnání různých poskytovatelů zde.
(Nikdy se nespoléhejte na veřejné wifi v Japonsku, byť se jedná o
technologickou velmoc, tak veřejná připojení často nefungují nebo jsou
velmi nestabilní.)
8) SMĚŇTE SI DOSTATEK HOTOVOSTI ¥
Japonsko je zemí HOTOVOSTI a je třeba, abyste měli dostatečnou hotovostní rezervu ještě před vstupem do země. Nejen, že se jedná o japonskou tradici, ale když už najdete terminál, tak na spoustě míst Vám bankovní karty nemusejí vůbec fungovat. Směňte si proto jeny ještě v ČR a nejlépe 1 měsíc dopředu, aby Vám naše směnárny stihly zajistit dostatek jenů. Vyhnete se tak stresu z běhání po českých směnárnách na poslední chvíli a stresu s výměnou českých bankovek v Japonsku, kterých tam místní směnárny budou mít určitě velmi málo. Mnoho Čechů do Japonska nelétá, a tak se jim české koruny ani nevyplatí nabízet. Pokud se však i přesto rozhodnete směnit peníze až v Japonsku, určitě si vezměte s sebou eura nebo americké dolary, kterých budou mít v Japonsku podstatně více. A kolik si vlastně směnit peněz? O tom jsme se Vám důkladněji rozepsali zde.
9) CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ
Určitě se pojistěte. Nikdy nevíte, co se může stát v letadlech, na cestách, můžete omylem způsobit škodu nebo mít úraz. Řešení případného zpoždění letu nebo zavazadel se občas stává. Nejlépe využijete srovnávač cen pojištění. Pojistit se můžete i na poslední chvíli online, avšak dejte si pozor, abyste ho stihli vyřídit alespoň 1 den před započetím celé Vaší cesty.
10) ETIKETA
Japonsko je opravdu ultra vytříbenou zemí v oblasti etiky a pár věcí je u nich přesně naopak, než u nás. Vyplatí se proto znát alespoň jejich základní zásady chování:
1. Nikdy, a to v žádném podniku, nedávejte dýška a ani platbu nezaokrouhlujte, ale nechejte si vrátit vždy přesnou částku, která Vám náleží. Pro Japonce by se jinak jednalo o urážku, kterou by chápali tak, že si svoji vykonanou práci neumí náležitě ohodnotit, a nebo, že jim zkrátka chcete "přispět na tričko".
2. O cenách u obchodníků, např. na trzích, nikdy nesmlouvejte. Není zvykem takto smlouvat v Japonsku o cenách a opět by se jednalo o jakési pohoršení obchodníka.
3. Uklánějte se při pozdravu, příchodu, odchodu a poděkování. Nekloňte se až na zem, postačí letmý úklon, který projeví Váš zájem a zdvořilost. V Japonsku se to naučíte opravdu velmi rychle od místních a v ČR se toho nakonec budete i dost těžko zbavovat.
4. Vyzouvejte se. Na mnoha vstupech do restaurací, čajoven, ryokanu, onsenu nebo do hotelového pokoje, je zvykem se zouvat a nasadit si nachystané nazouváky. Japonci jsou velmi čistotní a chtějí si takto čistotu i zachovat. Na některých pokojích najdete nazouváky i přímo pro toaletu, do kterých vklouznete z těch svých a po vykonání potřeby je zase zujete a necháte pro ostatní.
5. Chovejte se tiše a nenápadně. Rozhazování rukama či nohama nebo ukazování prsty na osoby je v Japonsku bráno za velmi nezdvořilé. Nerespektování tichých zón, např. ve vlaku, jakbysmet: Ve všech vlacích i MHD se vždy chovejte tiše, netelefonujte a nerušte ostatní neustálým vytahováním věcí. Ve vlacích typu šinkansen však můžete konzumovat např. bento krabičky, které jsou přímo určeny k jídlu ve vlaku.
6. Na nástupištích, eskalátorech, nebo v jiných frontách, sledujte vyznačené linie nebo šipky na zemi, do kterých se máte zařadit tak, abyste nepředbíhali, nebo nestáli v cestě ostatním procházejícím. Jestli se Vám to zdá jako zbytečnost a nikdo to nedodržuje, tak si uvědomte, že v Japonsku tohle funguje naprosto bezproblémově a všichni tyto pravidla rádi dodržují. Japonců je oproti nám tolik, že bez těchto pravidel by se tam všichni srazili a nikdo by se nikam nedostal.
7. Při pití saké nebo misky rámenu je zvláštním zvykem srkat nebo mlaskat. Kdo totiž nesrká nebo nemlaská, tomu přece nechutná! Nejspíš to není úplně pravidlo, ale běžně se s tím můžete setkat u místních a je to naprosto v pořádku.
8. Na veřejnosti nesmrkejte a ani nevytahujte kapesník. Zvlášť u jídla. Smrkání si nechejte vždy až na toaletu.
9. Hůlky používejte výhradně jen k jídlu. Nikdy hůlkami na nikoho neukazujte, jídlo jimi nenapichujte nebo je nepoužívejte k jiným věcem. Jídlo si hůlkami ani vzájemně nepředávejte. Předávání mezi hůlkami je totiž výhradně součástí smutečního rituálu, kdy se tímto způsobem předávají ostatky zesnulého.
10. Jeleni sika jsou v Japonsku posvátní. Uvidíte je hlavně v Nara parku, kde se volně pohybují po celém městě a nikdo jim nesmí zkřivit ani chloupek. Auta musejí zvířatům na cestě zastavit a nechat je v klidu projít. Je zakázáno je odhánět a ubližovat jim. Za zabití jelena v Naře byl v historii i trest smrti. Dnes vám hrozí už (jen) vězení nebo tučná pokuta. Smíte je však pohladit a nakrmit speciálními "oplatky", které zakoupíte na místě.